Teknoloji

Büyük Apple davası açıkladı: Apple’a neden dava açılıyor ve bunun iPhone için anlamı nedir?

Büyük Apple davası açıkladı: Apple’a neden dava açılıyor ve bunun iPhone için anlamı nedir?

Bu, tüm teknoloji endüstrisine şok dalgaları gönderen bir hamle: ABD hükümeti, Adalet Bakanlığı (DOJ) aracılığıyla, iPhone’un etrafında haksız ve yasa dışı bir şekilde tekel kurması nedeniyle Apple’a dava açıyor .

Dosyalamanın tamamını buradan okuyabilirsiniz , ancak burada sizin için önemli noktaları açıklayacağız: Apple’a neden dava açılıyor, bunun gelecekte iPhone ve teknoloji endüstrisi için ne anlama gelebileceği ve argümanların neler olduğu. İki taraf da.

Hikaye muhtemelen önümüzdeki yıllarda teknoloji manşetlerine hakim olacak ve teknoloji işinde neyin adil ve uygun olduğuna dair temel soruları soruyor: Pazar payını korumak ve geliri artırmak için büyük teknolojinin ne kadar ileri gitmesine izin verilmeli? Peki bu, her gün kullandığımız iPhone’ları ve cihazları nasıl değiştirebilir? Hadi biraz detaya girelim…

Adalet Bakanlığı’nın ifadesiyle, Apple’ın yıllar içindeki “dışlayıcı davranışı”, kullanıcıların akıllı telefon değiştirmesini ve diğer şirketlerin kendi uygulama ve ürünlerini geliştirmesini zorlaştırırken geliştiriciler, işletmeler ve tüketiciler için maliyetleri artırdı. Bunlar Apple’a karşı açılan davadaki üç ana saldırı noktası.

Daha spesifik bir ifadeyle, Apple’ın Android telefonlarda iMessage istemcilerini engellemesi , uygulamalar aracılığıyla yapılan her satın alma işlemine %30 vergi koyması ve Apple Watch için Android desteğini etkinleştirmemesi gibi kararlardan bahsediyoruz . Bunlar, Apple’ın AB’de yaşadığı sorunlarla aynı ; ancak ABD’deki kararların Avrupa’dakilerle aynı olacağının garantisi yok.

Davaya göre Apple’ın adil olmayan uygulamaları internette gezinme, görüntülü arama, haber abonelikleri, eğlence hizmetleri, otomotiv hizmetleri, reklamcılık, konum hizmetleri ve daha fazlasını kapsıyor. Apple’ın FaceTime ve CarPlay gibi teknolojilere karşı yoğun korumacı olduğu açık; ancak asıl soru şu: Bu rekabete aykırı mı?

Davanın iddia ettiği şey bu, ancak Apple doğal olarak aynı fikirde değil. Bu konuda çok fazla tartışma olacak: Başlangıç ​​olarak, iPhone’un ABD’deki pazar payından kimse tam olarak emin değil, ancak çoğu tahmin %60 civarında. ABD’deki dava, görünüşe göre iPhone’ların %70’in üzerinde paya sahip olduğu “performanslı akıllı telefon pazarı” gibi oldukça belirsiz bir kavramı ortaya koyuyor. Dünya çapında satılan akıllı telefonların kabaca beşte biri iPhone’lardan oluşuyor ve bu da pek tekel seviyesinde değil.

Davanın ABD’de açılmasıyla birlikte tartışmaların çoğu muhtemelen Apple’ın kendi ülkesine odaklanacak. Hangi rakamı seçerseniz seçin, Amerika Birleşik Devletleri’nde Android telefonlardan daha fazla iPhone satılıyor; bunun nedeni iPhone’un daha iyi olması mı, yoksa Apple’ın Android’e geçmeyi olması gerekenden daha zor hale getirmesi mi? Bu davadaki kilit soru bu.

ABD’deki baş editörümüz Lance Ulanoff’un belirttiği gibi : “Bana öyle geliyor ki Adalet Bakanlığı ‘tekel’ ile ‘ekosistem’i karıştırıyor.’ Apple’ın silikondan bileşenlere, platformdan tüketici donanımına kadar tam kapsamlı kontrolü sektörde neredeyse eşsizdir. Apple ekosistemi ve sunduğu önemli tüketici faydaları doğrudan bu kontrolden kaynaklanmaktadır.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu