Bilim

Ay Anlık Görüntüleri: NASA’nın İnanılmaz Yeni Nesil Ay Kamerasının Testi

ESA astronotu Thomas Pesquet, İspanya’nın Lanzarote kentindeki ay benzeri manzaralardaki saha araştırmalarını belgeliyor. El Tipi Evrensel Ay Kamerasının (HULC) arkasındaki mühendisler, PANGEA eğitim programı sırasında yeni kamerayı test etmek için ESA ile birlikte çalıştı. Kredi: ESA–A. Romeo NASA ve Avrupalı ​​ortaklar, gelecekteki uluslararası görevler için devam eden iyileştirmelerle birlikte son teknoloji ürünü bir ay kamerası geliştirip test ediyor.

NASA’nın İnanılmaz Yeni Nesil Ay Kamerasının Testi

Astronotlar Ay’a döndüklerinde, daha önce insanlardan daha fazla ay yüzeyi fotoğrafı çekecekler. Avrupalı ​​astronotlar ve bilim insanları, bu iş için en iyi kamerayı geliştirmek amacıyla NASA’nın Artemis görüntüleme ekibine yardım eli uzatıyor. El Tipi Evrensel Ay Kamerasının (HULC) arkasındaki mühendisler, PANGEA eğitim programı sırasında yeni kamerayı test etmek için İspanya’nın Lanzarote kentindeki ay benzeri manzaralarda Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ile birlikte çalıştı .

PANGEA, astronotları gelecekteki Ay görevleri için etkili saha bilim insanları olmaya hazırlıyor. Programda uluslararası bir ekibin kameranın yeteneklerini jeolojik keşiflere yönelik gerçekçi senaryolarda test ettiği görüldü. Jeolojik saha gezileri sırasında astronotlar, PANGAEA’nın jeoloji eğitmenlerinin mürettebatı bilim odasından takip etmesine ve desteklemesine olanak tanıyan bir araç olan ESA Elektronik Saha Kitabı’nı kullanarak keşif çalışmalarını belgeliyorlar. Bu yıl bilim ekibi gerçek zamanlı olarak canlı ses ve video aldı.

“Ay kamerasını eklemek, mürettebatın Ay yüzeyini keşfetme konusunda gerçekçi bir deneyim yaşamasına olanak sağladı. Bu onların deneyimlerinde büyük bir gelişmeydi ve gelecek baskılarda tekrarlamaktan mutluluk duyacağımız bir şeydi” diyor PANGAEA’nın Proje Lideri Loredana Bessone.

ESA astronotu Thomas Pesquet, İspanya’nın Lanzarote kentindeki ay benzeri manzaralardaki saha araştırmalarını belgeliyor. Kredi: ESA–A. Romeo

Kamera Yenilikleri ve Testleri

Yeni ay kamerası, ışığa karşı büyük hassasiyete ve son teknoloji lenslere sahip profesyonel kullanıma hazır kameralardan üretilmiştir. NASA ekibi, onu uzaya hazırlamak için çeşitli değişiklikler yaptı; bunlar arasında toz ve termal koruma için bir battaniyenin eklenmesi (Ay’da sıcaklıklar eksi 200 ile 120 santigrat derece arasında değişiyor ) ve eldiven takan astronotlar için yeni bir ergonomik düğme seti yer alıyor. büyük uzay giysileri.

Yörüngedeki en üretken Avrupalı ​​fotoğrafçılardan biri olan ESA astronotu Thomas Pesquet, PANGAEA’da kullandıktan sonra tasarımı övdü. “Mühendisler düğmeleri yeniden yapılandırarak ve kamera için basit ama güvenilir bir koruma sağlayacak şekilde düzenleyerek gerçekten iyi bir iş çıkardılar” diyor.

Görüntü yakalamak, gelecekteki Ay misyonları sırasında bilimsel keşiflerin belgelenmesi açısından önemli olacaktır. PANGEA sırasındaki hedeflerden biri en uygun lensleri seçmekti.

NASA’nın El Tipi Evrensel Ay Kamerası (HULC) lideri Jeremy Myers, PANGEA eğitim programı sırasında astronotlara tasarıma genel bir bakış sunuyor. Jeremy, yeni kamerayı test etmek için İspanya’nın Lanzarote kentindeki ay benzeri manzaralarda ESA ile çalıştı. Kredi: ESA–A. Romeo

Thomas Pesquet, NASA astronot adayı Jessica Wittner ve Japon uzay ajansından Takuya Onishi, ay fotoğrafçılığı için zorlu koşulları simüle etmek amacıyla kamerayı hem gün ışığında hem de volkanik mağaraların karanlığında kullandılar.

“Ay kamerası, Ay’da kullanmaları gereken birçok araçtan biri olacak, dolayısıyla kullanımı kolay olmalı. İnsan faktörü bizim için çok önemli, çünkü kameranın sezgisel olmasını ve mürettebatı yormamasını istiyorsunuz,” diye açıklıyor NASA’nın HULC kamera lideri Jeremy Myers.

Jeremy, Avrupa’nın en iyi gezegen bilimcilerinden bazılarıyla birlikte görüntülerin kalitesini inceledi. “Fotoğrafların bilimsel sonuçları en üst düzeye çıkarmak için doğru çözünürlüğe, alan derinliğine ve pozlamaya sahip olduğundan emin olmak için jeologların bakış açısına sahip olmak çok faydalı oldu” diye ekliyor.

NASA astronot adayı Jessica Wittner, İspanya’nın Lanzarote kentindeki bir lav tüpünde Taşınabilir Evrensel Ay Kamerasını (HULC) kullanıyor. Kredi: ESA–A. Romeo

Geçmişi ve Bugünü Karşılaştırmak

Apollo 11 görevindeki astronotlar, Ay’ın ikonik görüntülerini çok farklı bir kamerayla, Harrison Schmidt 60 mm lensli bağımsız, mekanik bir Hasselblad kamerayla çekti . Tüm görev boyunca astronotlar bu kameraların dördünden 1407 fotoğraf topladı.

Artemis Moon kamera, uzayda elde taşınan ilk aynasız kamera olacak. Aynasız kameralar, düşük ışık koşullarında mükemmel görüntü kalitesi sağlayarak, Ay’ın zorlu yüksek kontrastlı ortamına çok uygun hale gelir.

Kamera ayrıca video kaydedecektir. Videolar yer ekiplerine durumsal farkındalık sağlayabilir ve en yakın kozmik komşumuzun keşfinin belgelenmesine yardımcı olabilir.

NASA’nın El Tipi Evrensel Ay Kamerası (HULC) lideri Jeremy Myers, PANGEA eğitim programı sırasında astronotlara tasarıma genel bir bakış sunuyor. Jeremy, yeni kamerayı test etmek için İspanya’nın Lanzarote kentindeki ay benzeri manzaralarda ESA ile çalıştı. Kredi: ESA–A. Romeo

Işıklar kamera motor!

Thomas , Uluslararası Uzay İstasyonu’na yaptığı iki görev sırasında uzayda 380.000’den fazla fotoğraf çekti . “Yörüngedeki kameralarla neler yapabileceğinizi öğrenmek için çok zaman harcadım. Bu sadece nokta atışı değil. Ay’da yalnızca otomatik modda düğmelere basmak yeterli olmayacaktır” diye açıklıyor.

Artemis III misyonu Ay’ın Güney Kutbu’na, mürettebatın su buzunun kanıtlarını arayacağı kalıcı olarak gölgelenen kraterlerin yakınına inecek. Thomas şöyle ekliyor: “Fotoğrafçılık koşulları, kamerayı eldivenlerle çalıştırmaktan, çok düşük ışık seviyelerine ve parlak ve karanlık kaynaklar arasındaki büyük kontrasta kadar pek çok açıdan zorlayıcı olacak.”

ESA kariyer astronotu Rosemary Coogan, Hollanda’da NASA ile yapılan görüntülü toplantı sırasında Elde Taşınabilir Evrensel Ay Kamerasını tutuyor.

Geleceğin ay yürüyüşçüleri, ay yüzeyinde yakın çekimlerden panoramik görüntülere ve videolara kadar çeşitli çekimler yapacak. Jeremy, PANGEA ekibiyle birlikte astronotların elindeki kameranın performansını yakından takip ederek bir hafta geçirdi.

“Ay çekimleri için en iyi lensleri seçmeye ve ayarları akıllı bir şekilde optimize etmeye çalışıyoruz. Astronotların bir kayadaki kristal yapının ayrıntılı bir görüntüsünü çekebilmelerini ve manzaraları doğru pozlamayla yakalayabilmelerini istiyoruz” diye açıklıyor Jeremy.

Gelecekteki Testler

Kameranın çekirdeği aynı kalırken arayüz ve muhafaza gelişmeye devam ediyor. Bir versiyon yakın gelecekte ek testler için Uluslararası Uzay İstasyonuna uçacak.

NASA ekipleri uzayın üç büyük sorununa yönelik kapsamlı testler yaptı: termal, vakum ve radyasyon etkileri. Ay’da ek zorluklardan biri de ay tozunun aşındırıcı doğası olacaktır . Geçen yıl kamera, Arizona, ABD’deki JETT 3 misyonuyla ay yürüyüşünün simüle edilmiş bir parçasıydı .

Bazı Avrupalı ​​astronot adayları geçtiğimiz günlerde Hollanda’daki bir görüntü toplantısında kamerayı kullanma fırsatı buldu ve ESA astronotları Matthias Maurer ve Alexander Gerst, kameranın özelliklerini Almanya’daki Avrupa Astronot Merkezi’nde test etti.

Jeremy, “Artemis III’ün aya inişine doğru ilerlerken kamerayı değiştirmeye devam edeceğiz” diyor. “Sonunda en iyi ürünü elde edeceğimize eminim; insanlık için Ay fotoğraflarını çekecek, birçok ülkeden ekipler tarafından ve uzun yıllar boyunca kullanılacak bir kamera” diye bitiriyor sözlerini.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu