Teknoloji

Sürücünün Ölümünden Tesla’nın Otopilotunu Sorumlu Tutan Dava Mahkemeye Gidebilir..

tesla

FORT LAUDERDALE, Fla. (AP) 

Jüri, Tesla ve Elon Musk’un elektrikli otomobil şirketinin Otopilot sisteminin yeteneklerini aşırı satıp, sistemi çalıştıran, ellerini direksiyondan çeken ve saniyeler içinde bir yazılım mühendisinin ölümcül kazasına neden olup olmadığına karar vermeli Daha sonra bir kamyona çarptığı kararına Florida’daki bir hakim karar verdi.

Çevre Yargıcı Reid Scott, Tesla’nın, Kim Banner’ın şirketini 2019’da kocası Jeremy Banner’ın ölümüne neden olmakla suçladığı davayı özetle reddetme talebini reddetti. 23 sayfalık kararda Scott, Kim Banner’ın avukatlarının davanın bir ara duruşmaya devam etmesine izin vermek için yeterli kanıt sunduğunu tespit etti. gelecek yıl. Scott ayrıca Banner’ın şirketten cezai tazminat isteyebileceğini ve bu tazminatın ödenmesi durumunda milyonlarca dolara ulaşabileceğini de ortaya çıkardı.

Autopilot’un dahil olduğu diğer ölümcül kazalara değinen Scott, geçen hafta Tesla’nın “başkalarına genel bir zarar tehdidi oluşturan öngörülebilir bir risk bölgesi yaratıp yaratmadığı” konusunda “gerçek bir tartışma” olduğunu yazdı. Otomatik pilotun devreye girdiğinde aracı otomatik olarak yönlendirmesi ve frenlemesi gerekiyor.

Yargıç..

Yargıç, kararlarının mühürlenmesini emretmişti ancak bu kararlar yanlışlıkla Çarşamba günü Palm Beach İlçe mahkemesi katibinin web sitesinde mevcuttu. Associated Press’in kararı almasından kısa bir süre sonra bunlar kaldırıldı. Tesla avukatı Whitney Cruz Çarşamba günü yorum yapmayı reddetti ve şirket bir e-postaya yanıt vermedi. Musk dört yıl önce Tesla’nın medya ve halkla ilişkiler departmanını ortadan kaldırdı.

Banner avukatı Trey Lytal Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Scott’ın kararının “Tesla’nın davranışının sadece ihmalkar olmadığını, aynı zamanda Jeremy Banner da dahil olmak üzere müşterilerin ölümüne yol açan kasıtlı ve pervasız kararlar içerdiğini gösterdiğini” söyledi. Scott’ın yakında kararını tamamen açıklayacağına inanıyor. Lytal, “Halkın bu bulguları bilmeye hakkı var ve bunun önümüzdeki birkaç hafta içinde gerçekleşeceğini güçlü bir şekilde hissediyoruz” dedi.

Scott, Tesla’nın önerisini reddederken şirketin pazarlamasına ve Musk’un Autopilot hakkındaki yorumlarına odaklandı ve kullanımı sırasında meydana gelen diğer ölümlere dikkat çekti. Şirket, mahkeme belgelerinde, sürücüleri araçlarının tamamen otonom olmadığı, yine de yola dikkat etmeleri gerektiği ve direksiyon ve frenlemeden nihai olarak sorumlu oldukları konusunda sürücüleri uyardığını söylüyor.

Ancak Scott, Banner’ın avukatlarının davanın devamı için yeterli delil sağladığı konusunda hemfikirdi. Banner’ın avukatları, Musk ve Tesla’nın sisteme Autopilot adını vererek arabaların otonom olduğunu ve sürücünün tüm dikkatini gerektirmediğini ima ettiğini savundu. Ayrıca Musk’ın 50 yaşındaki Jeremy Banner’ın kazasından yıllar önce yaptığı, Otopilot’un zaten insan sürücülerden daha iyi olduğunu ve yakında otonom olacağını söyleyen çok sayıda yoruma da değiniyorlar.

Avukatlar ayrıca Autopilot’un halen şirketin web sitesinde bulunan 2016 tarihli pazarlama videosuna da işaret ediyor. Açıklama şu ifadeyle başlıyor: “Sürücü koltuğundaki kişi yalnızca yasal nedenlerden dolayı oradadır. Hiçbir şey yapmıyor. Araba kendi kendine gidiyor.” Tesla daha sonra trafikteki dolambaçlı yollarda bir kasabanın içinden manevra yapıyor. Trafik ışıklarında ve dur işaretlerinde durur, diğer arabalardan, yayalardan ve bisikletlilerden kaçınır ve uygun şekilde hızlanıp yavaşlar. Daha sonra kendisini paralel olarak park eder. Kamera, sürücü koltuğundaki adamın direksiyon simidine veya pedallara asla dokunmadığını gösterecek şekilde konumlandırılmıştır.

Kazayı araştıran Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu

Banner’ın avukatları tarafından sorgulanan Tesla çalışanları, reklamdaki arabanın halka açık olmayan bir haritalama yazılımıyla programlandığını ve “hala kötü performans gösterdiğini ve hatta çekim sırasında çitlere çarptığını” açıkladı. Avukatlar, videonun birkaç kez çekilmesini gerektirdiğini ve yoğun bir şekilde düzenlendiğini söylüyor. Reid, kanıtları inceledikten sonra “bazı sıradan tüketicilerin Tesla araçlarının eller serbest olarak hareket edebildiğine dair nasıl bir inanç duymayacağını hayal edemediğini” yazdı.

Jeremy Banner’ın yaptığı da buydu. 1 Mart 2019’da şafak sökmeden hemen önce, aylar önce satın aldığı 2018 Tesla Model 3’üyle yarı kırsal Florida otoyolunda çalışmaya gidiyordu. Banner neredeyse 110 km/saat hızla giderken Otomatik pilotu etkinleştirdi ve ellerini direksiyondan çekti. Sağında, çiftlikten ayrılan bir traktör römorku yoluna çıktı. Tesla bunu tespit edemedi ve ne o ne de Banner fren yapmadı ya da yoldan sapmadı. Otopilot etkinleştirildikten on saniye sonra araba römorkun altına girdi, kaputu koptu ve Banner’ı anında öldürdü. Kazayı araştıran Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu, trafiğe çıkmanın asıl sorumlusunun kamyon şoförü olduğunu ancak Banner ve Tesla’nın da hatalı olduğunu söyledi.

NTSB, Banner hakkında “Dikkatli bir sürücü, kamyonu zamanında görüp kaçma eylemi gerçekleştirebilirdi” dedi. Kurul, Tesla’nın Otopilotunun, sistemin çapraz trafiği olan otoyollarda kullanılmasına izin vermeyen güvenlik önlemlerine sahip olması gerektiğini söyledi. Araç aynı zamanda Otopilot kullanan bazı sürücülerin elleri direksiyondayken meşgul kalmasını sağlamalıdır. 2020 raporunda, “NTSB ve araştırmacılar, sürücülerin otomasyonu izleme konusunda zayıf olduğunu ve pasif dikkat gerektiren görevlerde iyi performans göstermediğini tespit etti” dedi. Kamyon taşımacılığı şirketi, Kim Banner ile zaten gizli bir anlaşmaya vardı ve artık davanın bir parçası değil.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu