Yaşam Tarzı

Mamutların Dönüşü: Mamutlar Ne Zaman Geri Getirilecek Jurassic Park Yerine Pleistocene Park

Buz devri serisinden yakından tanıdığımız mamutlar geri geliyor. 2021 yılının sonlarına doğru Colossal adlı şirket yünlü mamutları yeniden diriltmeyi planladıklarını açıkladı. Nesli yaklaşık 4000 yıl önce tükenen yünlü mamutlar en yakın akrabası olan Asya fillerinden alınan örneklerle birleştirilerek mamut-fil melezi elde edilecek. Elde edilen bu canlılar Sibirya tundrasına geri yerleştirilecek. Yani Pleistocene Park’a.

Soyu Tükenen Hayvanları Geri Getirmek Mümkün Mü?

Eğer o canlının DNA’sını eski kalıntılardan çıkarabilir ve bu DNA’yı canlı bir hücreye yerleştirebilirseniz bu mümkün. Eskiden bunu yapabilmek için yeterli bir teknoloji yoktu ve bu soruya rahatlıkla mümkün değil cevabını verebilirdiniz. Ama artık bu teknoloji var. CRISPR teknolojisi. “Genom düzenleme ya da gen düzenleme olarak adlandırılan bu teknoloji, bilim insanlarına bir organizmanın DNA’sını değiştirme imkanı veren bir grup teknolojidir. Bu teknolojiler, genom materyalinin genomdaki belirli noktalarda eklenmesine, uzaklaştırılmasına veya değiştirilmesine izin verir.” Bu teknolojiden yararlanılarak elde edilen Mamut DNA’sı en yakın akrabası olan Asya filleriyle birleştirilecek. İlk Mamut elde edilince bu ilk mamut yok oldukları yere Sibirya’ya, Pleistocene Park’a yerleştirilecek.

Pleistocene Park:

Jurassic park filminden esinlenerek adını alan bu park Rus  bilim adamları Sergey Zimov ve Nikita Zimov tarafından oluşturulmuştur. Bildiğiniz gibi jurassic Jura devrine ait olan anlamına gelen bir kelimedir. Dinozarların yaşadığı dönemi kapsar. Pleistosen ya da Pleyistosen ise 2.580.000 ila 11.700 yıl öncesini kapsayan jeolojik çağdır. Aslında halk dilinde Buz Devri olarak adlandırılan, dünyanın en son tekrarlanan buzullaşma dönemidir. Pleistocene Park, Sibirya’da buzul çağını yaratmak amacıyla oluşturulmuş. Yani oraya insanlar gelmeden önceki haline döndürmek amacıyla. Bunun içinde bölgeyi yeniden büyük, ot yiyen çok sayıda hayvanla doldurmaları gerekiyor. Yani Pleistocene Park’ının mamutlara, Colossal şirketinin de mamutları yerleştirecek bir yere ihtiyaçları var. İşte bu ikilinin yolu böyle kesişiyor.
Pleistocene Park olarak adlandırıldığına bakmayın. Jurasic Park’ta olduğu gibi turist çekmek amacıyla yapılmış bir yer aklınıza gelmesin. Burası doğal bir yer. Aslında eski doğallağına döndürülmek istenen bir yer.

Mamutların Geri Dönüşünü Neden İstiyorlar?

Pleistocene Park’a ren geyiği, at, tibet sığırı, ve bizon sürüleri gibi hayvanlar yerleştirilmiş. Mamutları istemelerinin sebebi ise; Mamutların donmuş toprağın erimesini engelleyeceğini ve dünyayı yaşayacağı felaketten kurtaracağını düşünmeleri. Çünkü donmuş toprak iklimin sabit kalmasını sağlar. Onlarda bu bölgedeki donmuş toprakların erimesinin önüne geçmek istiyorlar.

Dünya yüzeyinin % 25’ini kaplayan donmuş topraklar eridiği takdirde milyonlarca ton metan atmosfere girer ve küresel bir felakete sebep olur. Şu an donmuş topraklar olması gereken soğuklukta ama bu topraklar artan bir hızla erimekte. Onlara göre ormanlar da ısıyı hapsediyor. Böylece donmuş toprakların sıcaklığını arttırarak erimelerine sebep oluyor. Mamutu diriltmek ormanların miktarını küçük hayvanlardan daha hızlı bir şekilde azaltır. Çayırların daha hızlı oluşmasını sağlar. Teorilerini test etmek için otçul hayvanları çitle çevrili bir bölgede bulunduruyorlar. Ren geyiği, at, tibet sığırı, ve bizon; parkı kısa sürede ormandan geniş bir çayıra dönüştürmüş bile.

Colossal Şirketinin sayfasını incelediğinizde ise amaçlarına dair şu açıklamayı görüyorsunuz: “Tarih öncesi daha önce de oldu. Biyobilim yoluyla hayata döndürmek ise hiç olmadı. Colossal Biosciences olarak, doğanın atalarının kalp atışlarını hızlandırmaya çalışıyoruz. Yünlü Mamut’un tundrada bir kez daha gürlediğini görmek için. Biyoloji ve beslenme ekonomilerini ilerletmek için. İnsanlığı daha insani kılmak için. Ve Dünya’nın kayıp vahşi doğasını yeniden uyandırmak için. Böylece biz ve gezegenimiz daha rahat nefes alabileceğiz. Daha önce başarılamayan bu şeyler artık mümkün laboratuvarlarımızda. CRISPR ve genetik mühendisliğindeki atılımlarımız sayesinde.”

Mamutların genlerine ulaşılma süreci ve daha fazlası hakkında bilgi sahibi olmak için Dmax Türkiye youtube kanalında yayınlanmış olan “Buz Devrinin Son Hayvanları” adlı belgeseli izleyebilirsiniz.

Daha Fazla Makale İçin Teknolojihaberlerim.com Takip Etmeyi Unutmayın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu