Bilim

Uzay Hakkında Merak Edilen Sorular ve Cevapları?

En İyi Soru Cevap İçin En İyi Düşünceler

Hepimiz küçüklüğümüzden itibaren bazı şeylere soru cevap dahilinde yanıt aramaya çalıştık. Bu durum bugünlerde büyükler için biraz daha eğlenceli hale geliyor. Çünkü artık büyükler için sorular ve bunlara verilen cevaplar hepimizi heyecanlandırıyor. Bu durum sadece heyecanla kalmıyor uzay aynı zamanda ufkumuzu açıyor.

Çünkü artık büyüdük ve daha ilginç şeyleri merak ediyoruz. Bunlar arasında ışık hızı, astronotların yiyecekleri ve dahası gibi konular da yer alıyor. Bu yüzden artık soru cevap soruları bizler için daha bilimsel ve daha eğlenceli hale geldi. Bizde sizler için böyle bir liste hazırladık. Hazırsanız ilginç ve bilim dolu bu yazımıza başlayabiliriz.

En İyi Soru Cevap Soruları ; Işık, Işık Hızına Çıkmayı Nasıl Başarıyor?

Einstein’in meşhur denklemini hepimiz biliyoruz. Bu denklem bize soru cevap konusu açısından güzel bir nokta gösteriyor. Bu denkleme göre ışık hızı bir C sabiti ile tanımlanıyor. Bu sabit değer bizim uzay ve zaman geometrisini anlamamızı sağlayan temel bir parametre. Ancak bu durumun çeşitli sonuçları bulunmakta.

Bu sonuçlardan birisi ise ne yazık ki kütlesi olan cisimlerin asla bu hıza ulaşamayacak olması.
Ancak diğer taraftan kütlesi olmayan parçacıklar bu hıza ulaşabilirler. Daima bu hızda hareket edebilirler. Bu yüzden ışık aslında kütlesi olmadığı için ışık hızı diye tanımlanan hıza çıkabiliyor. Bu durum da soru cevap oyunu için güzel bir durum oluşturuyor. Ancak son yıllarda teknolojide yaşanan gelişmelerle bilim insanları kütleli parçacıklar üzerinde de deneyler yapıyorlar. Bilim insanları bu parçacıkları da ışık hızına yakın seviyelere getirmeye çalışıyorlar.

Korkutucu ve Karşılıklı Soru Cevap; Uzaylılar İletişim Kursaydı Ne Olurdu?

Hepimiz uzaylıların varlığını merak etmişizdir. Bu konu yıllardır açıklığa kavuşturulamayan ancak çok sık bir şekilde gündeme gelen bir konudur. Bu durumda bizim yazımızın temel başlığı olan soru cevap için çok iyi bir girdi sağlamaktadır. Hadi gelen bu uzaylı konusuna biraz daha yakından değinelim. Bu soruya cevap arayalım ve arkasındaki gerçeklere bakalım.

Eğer uzaylılar bize mesaj göndermiş olsalardı bu iletişim büyük olasılıkla radyo sinyalleri gibi bir mesaj formunda gerçekleşirdi. Ayrıca bu durumun sonrası ise ziyaret olurdu. Bu tür sinyaller zaten sık sık alınmakta. Bu yüzden bilim insanları doğru sonuçlara ulaşmak için protokolleri takip ederler. Bu durumda soru cevap tekniği açısından çok önemlidir. Çünkü sadece bir mesajın gerçek olduğu kanıtlanırsa kamuya açıklanır. Bu yüzden de radyo teleskoplar kullanılır.

Merak Edilen Bir Soru Cevap Konusu: Güneş Kendi Etrafında Döner Mi?

Bu soru belki de soru cevap açısından en çok merak edilen sorulardan biridir. Hemen söyleyelim evet güneşin döndüğünü 17. Yüzyıldan beri biliyoruz. Güneş, güneş sisteminde bulunan gezegenlerin çoğunluğunda olduğu gibi saat yönünün tersine dönmektedir. Ayrıca bu dönüş dünyaya göre hem daha karmaşık hem de daha yavaştır.

Çünkü Güneş, dünya ve iç gezegenlerin taştan yapısının aksine plazma adı verilen yoğun ve iyonize gazlardan oluşmaktadır. Yani Güneş, çoğunlukla hidrojen ve helyumdan oluşan ultra sıcak bir toptur. Bu durum diğer soru cevap sorularına göre farklılık göstermektedir. Bu da dönme şeklinin Merkür, Venüs, Mars ve gezegenimizin yaptığından farklı olduğu anlamına gelir.

Güneş diferansiyel dönüş adı verilen bir dönüş hareketine sahiptir. Bu dönüş biçimi yıldıza nereden baktığınıza bağlı olarak dönüşünü farklı sürelerde gerçekleştiği anlamına gelir. Bu durum soru cevap açısından karışıklığa yol açar. Ancak Güneş kesinlikle dönmektedir. Ama yıldızın her yerine bu dönüş hızı sabit bir değerde değildir.

Arkadaşlarla Soru Cevap Soruları; Astronotlar Ne Yer Ne İçer?

Bildiğiniz gibi uzay dünyadan farklı özelliklere sahiptir. Bu yüzden de bu başlık soru cevap için enteresan bir noktada bulunmaktadır. Bildiğiniz gibi Uluslararası Uzay İstasyonu’nda kalmak astronotların vücutlarına büyük zarar verir. Çünkü mikro yerçekimi kemik yoğunluğunda bir erime yaratır. Bu yüzden astronotların uzayda ne yedikleri çok önemlidir.

Eğer astronotlar diyetlerine uygun bir şekilde yemek yemez ve egzersiz yapmazlarsa görevlerde hareket etmeleri zorlaşır. Bu durumda görevi tehlikeye atar. Bu yüzden gerekli vitamin ve kalsiyum almak astronotlar için hayatidir. Bunun içinde çok önemli bir planlama ve düzen yapmak gerekmektedir.
Aslında Uluslararası Uzay istasyonunda her yiyecek paketinin üzerinde astronotların taramaları gereken bir barkod bulunur. Bu durum soru cevap sorularımızın arasında belki de en ilginç olanıdır. Çünkü astronotların ne yedikleri görev kontrol merkezi tarafından takip edilebilir. Ayrıca yer çekimi sıvıların vücudumuzdaki davranış şekli üzerinde bir etkiye sahiptir.

Bütün bu sebeplere bakıldığında uzayda beslenmek soru cevap sorularının arasında gerçekten dikkat edilmesi gereken bir sorudur. Ancak astronotlar bizlerden farklı bir şey yemezler. Yani onlarda günlük olarak gerekli protein ve kalsiyum ihtiyaçlarını bizim yediğimiz besinlerden alırlar. Ancak bu besinlerin saklanması ve depolanması taktir edersiniz ki bizim şartlarımızdan farklıdır.

En Merak Edilen Soru Cevap Sorusu; Ay’da Kim Yürüdü?

Sırada soru cevap yazımız için verdiğimiz son cevabımızın yer aldığı soru var. Herkesin merak ettiği o soru. Ay yüzeyinde kim yürüdü? Son yıllarda uzay çalışmaları ve başarılar devam ederken dünyamızdan başka bir dünyada yürümek çok şaşırtıcı. İnsanlar daha önce uzaya gittiler ve o zamandan beri yalnızca küçük ve seçkin bir grup insan yabancı bir dünyaya adım atabildi.

İnsanlar küçük de olsa aslında yabancı bir dünyanın yüzeyine indiler. Bu küçük dünya, dünyanın tek doğrusal uydusu ve neredeyse 400 bin kilometre uzakta olan Ay’dı. Nail Armstrong Ay’a ilk ayak basan insan oldu. O gün, bugün hepimizin hatırlayacağı şu sözleri söylemişti; ”bir insan için küçük ancak insanlık için dev bir adım.”

Hemen ardından gelen Edwin Buzz Aldrin ise ikili Apollo görevleri olarak adlandırılan görevlerde yer alan kişiler arasındaydı. Ay’da yürüyen 12 kişiden ilk olan bu ikili insanlık tarihine geçen adımları atmışlardı. Kendilerini soru cevap yazımızda konuk etmekten hem büyük onur duyuyoruz hem de onlara saygımızı iletiyoruz. İşte insanlığın gerçek kahramanları ve aşka bir dünya ya adım atan ilk öncüleri bu insanlardı.

Daha Fazla BİLİM Yazılarına BURADAN Ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu