Seyahat

İtalya Seyaheti! Floransa, Roma ve Venedik.

Dünyada çok az yer İtalya kadar romantiktir. Burası “la dolce vita”nın, tatlı hayatın, kültürel mirasın pastoral bir karışımının, ağız sulandıran mutfağın ve Eski Ülke’nin derinliklerine inen tarihin ülkesidir. Çünkü Şehirleri, bir dizi eşsiz deneyime sahipken antik kalıntıları modern lükslerle birleştiriyor. Bu listede İtalya’nın en güzel yedi şehri için kendi seçtiklerimi derledim. Herkesin en sevdiği ülkeye çizme şeklinde bir gezi planlıyorsanız, bu İtalyan tatil yerlerinde yanlış gidemezsiniz.

İtalya’daki en güzel şehirler, pitoresk oldukları kadar çeşitlidir. Venedik’in asırlık kanallarından Milano’nun modaya uygun sokaklarına, İtalya’ya uçarken dört gözle bekleyeceğiniz şeylerin sonu yok . İster muhteşem Avrupa kiliselerini gezmek isteyin. İster sadece kendi İtalyan kiralık villanızda dinlenmek isteyin , olasılıklar sonsuzdur. İtalya Yine de yerel mutfağın turistler arasında ne kadar popüler olduğuna bakılırsa. “makarnaların sonu gelmez” demeliyim belki de.
Dünyadaki çok az ülke, saf güzellik açısından İtalya ile rekabet edebili. İtalya Doğal manzaraların, asırlık anıtların ve zarif modern villaların gerçekten özel bir şekilde bir araya geldiği bir yer. İşte İtalya’nın en güzel yedi şehri için benim seçimlerim.

1. Floransa

Rönesans’ın doğum yeri olan Floransa , İtalya’nın en güzel şehirlerinden sadece biri değil. Aynı zamanda entelektüel açıdan en uyarıcı olanlardan biridir. Yerel dilde Firenze olarak bilinen bu, kırmızı kiremitli çatıların, görkemli katedrallerin ve dünyaca ünlü sanatın bir senfonisi. Michelangelo, Dante ve Leonardo da Vinci ile aynı Arnavut kaldırımlı sokaklarda yürümenin alçakgönüllü olduğunu söylemek yetersiz kalır.

Floransa, ikonik simge yapılardan oluşan bir hazineye ev sahipliği yapmaktadır. Muhtemelen hiçbiri Gotik ve Rönesans mimarisinin bir başyapıtı olan Duomo kadar ünlü değildir . Bitişikteki Giotto tarafından tasarlanan çan kulesi, şehrin nefes kesen panoramik manzarasını sunmaktadır. Bir diğer mutlaka ziyaret edilmesi gereken yer olan. Uffizi Galerisi, Botticelli, Caravaggio ve Da Vinci’nin eserleri de dahil olmak üzere etkileyici bir Rönesans sanatı koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır.

Görülecek yerlerin ötesinde, ziyaretçiler Floransa kültürünün derinliklerine inebilirler. Işıltılı kuyumcu dükkanlarıyla dolu şehrin en eski köprüsü olan Ponte Vecchio’da keyifli bir yürüyüş yapın . İtalyanların kaliteli yemek sevgisinin gerçek bir kanıtı olan doyurucu Toskana mutfağını tadın. Ünlü Floransa bifteğini deneyin, bir bardak Chianti’yi yudumlayın ve şehrin çok sayıdaki dondurmacılarından birinden bir kepçe gelato ile kendinizi şımartın.

2. Roma

Roma’nın “Ebedi Şehri” antik ve modernin büyüleyici bir karışımıdır. Bu canlı metropol, iki bin yılı aşkın tarihin ağırlığını taşıyor. Çünkü devasa anıtlar, kalıcı gelenekler ve canlı meydanlar aracılığıyla anlatılan bir hikaye. Roma, asırlık mirasını hareketli çağdaş kültürle zahmetsizce birleştiren bir şehirdir. Dünyada çok az yer Roma’nın tarihi önemiyle rekabet edebilir. Şehir, dünyanın en büyük medeniyetlerinden biri olan Roma İmparatorluğu’nun kalbiydi. O tarihin silinmez izini her yerde görmek mümkündür. Bir zamanlar gladyatörlerin savaştığı görkemli Kolezyum’dan görkemli Roma Forumu’na kadar. Tüm şehir büyük bir açık hava müzesidir.

Roma’nın içinde dünyanın en küçük bağımsız devleti olan Vatikan Şehri bulunmakta. Burada Aziz Petrus Bazilikası ve Sistine Şapeli gibi hayranlık uyandıran dini yerleri bulacaksınız . Michelangelo’nun boyalı tavanının görüntüsü, inanılması için görülmesi gereken bir gösteridir. Daha sonra, la dolce vita’yı deneyimlemek için şehrin kalbine dalın. Piazza Navona ve İspanyol Merdivenleri’nin canlı atmosferine dalın .

Akşamı bitirmek için, carbonara veya suppli gibi geleneksel Roma yemeklerinden oluşan bir gece akşam yemeğinin tadını çıkarabilirsiniz. Seçkin gurmeler için Roma, geleneksel trattoria’lardan çağdaş kaliteli yemeklere kadar uzanan enfes bir mutfak ortamı sunar. Bir dilim pizza bianca tadın, bir kaşık tiramisu tadın veya taze, yerel ürünler ve ev yapımı spesiyaliteler aramak için pazarları dolaşın. İtalya’nın en güzel şehirlerinden biri olmasının yanı sıra, Roma aynı zamanda en lezzetli şehirlerinden biridir!

3. Venedik

İtalya halkı için Venedik , güzel bir İtalyan tatil yerinden daha fazlasıdır. La Serenissima , “En Huzurlu”. Bu su şehri dolayısı ile gerçeklikten çok rüya gibi görünen bir kentsel manzara oluşturmak için bir araya gelen kanallar, köprüler ve adalardan oluşan bir labirenttir. Adriyatik Denizi’ndeki bir lagünde 100’den fazla küçük adadan oluşan Venedik, geçmişin yaratıcılığının ve Eski Ülke’nin romantik cazibesinin bir kanıtıdır.

Geleneksel bir gondolda dar su yollarından oluşan bir labirentte gezindiğinizi hayal edin. Şehrin tarihi binaları su kenarından yükselirken, görkemli cepheleri parıldayan kanallara yansır. Huşu uyandıran, yükselen Campanile’nin hakim olduğu San Marco Meydanı’nın ihtişamını hayal edin . Bu arada, yüzlerce yıllık ticaret, tarihi Rialto Pazarı’nda yankılanır . İtalya halkı için Venedik , güzel bir İtalyan tatil yerinden daha fazlasıdır. La Serenissima , “En Huzurlu”. Bu su şehri, gerçeklikten çok rüya gibi görünen bir kentsel manzara oluşturmak için bir araya gelen kanallar, köprüler ve adalardan oluşan bir labirenttir. Adriyatik Denizi’ndeki bir lagünde 100’den fazla küçük adadan oluşan Venedik, geçmişin yaratıcılığının ve Eski Ülke’nin romantik cazibesinin bir kanıtıdır.

Geleneksel Gondol Venedik!

Geleneksel bir gondolda dar su yollarından oluşan bir labirentte gezindiğinizi hayal edin. Şehrin tarihi binaları su kenarından yükselirken, görkemli cepheleri parıldayan kanallara yansır. Huşu uyandıran, yükselen Campanile’nin hakim olduğu San Marco Meydanı’nın ihtişamını hayal edin . Bu arada, yüzlerce yıllık ticaret, tarihi Rialto Pazarı’nda yankılanı. Venedik Gotik mimarisinin çarpıcı bir örneği olan ikonik Doge Sarayı’nı ziyaret edin. 14. yüzyıldan 18. yüzyıla kadar Venedik sanatının kapsamlı bir koleksiyonunu sunan Gallerie dell’Accademia’da yer alan başyapıtlara hayret edin . Erimiş camın karmaşık sanat eserlerine nasıl dönüştüğüne tanık olarak asırlık Murano cam yapımı geleneğini deneyimleyin.

İtalya Venedik sadece geçmişten ibaret değil, unutmayın. Canlı bir kültüre ve kalıcı bir ruha sahip yaşayan, nefes alan bir şehir. Bunun yanı sıra gezginler, yerel bir tapas tarzı olan klasik Venedik cicchetti’sinde denizin tazeliğini tadar. Bunun yanı sıra Yılın zamanına bağlı olarak, şehrin birçok festivalinden birine katılmak da isteyebilirsiniz. En ünlüsü, şehrin bir maskeler ve neşe gösterisine dönüştüğü yıllık Carnevale’dir. Kısaca söyleceyek oursak tüm duyularınızı harekete geçiren ve unutulmaz bir izlenim bırakan gerçekten eşsiz bir deneyim.

Daha Fazla Birbirinden Güzel Seyahat Yazılarına BURADAN Ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu