Yaşam Tarzı

Limon Kabuğu Faydaları Ve Limon Kabuğu Yağı Tarihi

Limon Kabuğu Yağı Ne İşe Yarar?

Limon kabuğundan elde edilen yağ, uçucu bir yağdır. Örnek olarak benzin gibi maddelere benzer. Bu yağ, kendisini limonun özellikleri olan kokusu ve ekşi olduğu tadından kaynaklanmış olan vitaminler sonucunda oluşmaktadır. Limon kabuğu yağı cilt bakımında, saç bakımında ve temizlik uygulamaları gibi birden fazla alanda faydalı bir şekilde kullanılmaktadır.

Antik çağlardan beri hitap etmekte olan bu yağ. Bilinen ilk kıta olarak Günaydoğu Asya taraflarında yetişmekte olup. Birsonraki zamanlarda Hindistan ve Ortadoğu ülkelerinde ulaştığı söylenmekte. Antik Mısır zamanındaki insanlar limonun kabuğundan çeşitli parfüm yapımında kullanmıştır. Aynı zamanda Yunanlılar parfüm, temizlik ve birçok tıbbi sağlık alanlarında kullanmıştır. Roma çağındaki insanlar limon kabuğunu aklınıza gelebilecek yaşam tarzımızı etkileyen şeylere göre icatlarını yapmıştır. Yaptıkları şeyler daha çok güzellik ve sağlık amacı üzerinedir. Daha çok cilt ve saç bakımlarında, tırnak bakımlarında, diş ağrısı ve sağlık açısından yara tarzı uygulamalı birçok çeşit olarak kullanılmıs.

Bir ekstra olarak Limon kabukları ve yağları mide zehirlenmeleri tedavilerinde sık sık kullanılıp faydası görülmektedir. 17. Yüzyılda ticari bir amaca ulaşan bu meyve. Akdeniz ülkeleri tarafından en üst sıralarda üretilme tecrübesi kazanmıştır. (Akdeniz Ülkeleri: İspanya, Fransa, İtalya.)

Cildi Güzelleştirme İlacı Limon…

Cildi güzelleştirme diyince aklınıza ilk gelen yüzümüzdeki sivilce ve kirleri nasıl temizlediğidir. Limonun antioksidan özelliklerini taşıyan vücudun cildine karşı oldukça sağlıklıdır. Cildi birçok mikroptan ve zararlı olan bakterilerden korur. Aynı zamanda cildin genç kalmasını sağlamaktadır. Ciltte oluşan siyah noktalar ve sivilcelerin temizlenmesine yararı çoktur. Cildi nemlendirmekte rol alır. Vücüdun dengesini sağlıklı bir biçimde kontrol eder. Cildi birbirine tutunmasını sağlar ve elastik gibi yapar. Örnek verecek olursak halk dilinde baby face gibi etkiler yaratabilir.

Ağız Sağlığında Önemli Rol Oynar

Limon ağız kokusunu yüksek oranda azaltıp ağızın ferahlığını sağlar. Ek olarak dişleride beyazlatmada sık sık kullanılı. Ağız içinde bulunan uçuk tarzı mikropların yok olmasında etkilidir. Sık kullanıldıkça ağızda birikmiş olan iltihaplanmalara asla yer vermez. Mikropların çoğalmasında 1 numaralı engeldir aynı zamanda diş çürüklerinide önler. Herşeyden önce sizi dinç ve sağlıklı tutar.

Limon Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Limon tükettiğiniz zaman iştahınızın normale göre daha kapalı olduğunu hissedersiniz. Limonun metabolizma hızının arttırmakta iyi bir vitamindir. Vücütta biriken yağların harcanmasını sağlar. Bundan öte olarak iştahınızın kesilmesinden sonra kalori ihiyacınıda en alt seviyeye kadar düşürmekte.
Limon Kabuğundaki Yağ Diğer Organik Yağlarla Kullanılır Mı?
Limonun kabuğunda bulunan yağ diğer organik elde edilen yağlarla kullanılabilir bir özelliğe sahiptir. Bunlara örnek yağ çeşitleri verecek olursak mesela:
Sandal ağacı yağı
Lavanta yağı
Portakal yağı
Mandalina yağı
Fesleğen yağı
Nane yağı
Zencefil yağı
Çay ağacı yağı
Okaliptüs yağı
Kekik yağı
Greyfurt yağı
Çördük yağı
Biberiye yağı
Selvi yağı
Gibi organik yağ çeşitleri ortak bir biçimde kullanılabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu