Seyahat

Kanada Seyehatı Ve Köpek Kızakları!

Bu makalemizde sizlere Kanada seyehatı yapan ünlü yazar Alberta’nın Muhteşem Kanada seyehatını anlattık…

Mükemmel bir kış harikalar diyarı hayal ettiğimde, aklıma hemen Alberta, Kanada geliyor.

Karla kaplı yoğun çam ağaçlarından donmuş göllerin gizlediği buz sarkıtlarıyla kaplı kütük kulübelerden yükselen Rocky Dağlarına ve şimdiye kadar bulunduğum her yerden seçebileceğim daha fazla kış aktivitesine aşıktım. İlk görüşte. Ben kolay bir hedefim çocuklar.

Hiç bu kadar parıldayan kuru toz kar görmemiştim. Aslında, hiç bu kadar kar görmemiştim! Çatıların üzerine bir metre yükseklikte yığıldığını görmek, Kanada’nın bu bölgesinin aslında yılda ne kadar kar yağdığına dair biraz ölçek verebildi – çok fazla!

Alberta, “kış harikalar diyarı” klişesine kesinlikle uyuyor. Ve bunda yanlış bir şey yok, özellikle benim gibi kış seyahatini seviyorsanız!

köpek kızağı alberta

köpek kızağı alberta

Bir süre önce blogda Alberta’dan en sevdiğim fotoğrafları ve anıları paylaşmıştım. Ama bu sefer devam edip size Kanada’da geçirdiğim en güzel günlerden birini anlatmak istedim. Köpek kızağına gitmek. Daha önce Yeni Zelanda ve Finlandiya’da köpek kızağı yaptım ama sanırım Alberta benim favorimdi. Kimseye söyleme.

Kar getirin! Ve husky yavruları! EVET!

KANADA NASIL BİR YER

Aynı zamanda Canmore Kananaskis Country’deki Banff Ulusal Parkı’na giderken yaşadığım ilk aktiviteydi , bu yüzden her zaman hayal ettiğim Rockies ve Kanada’ya mükemmel bir girişti.

Birkaç gün takıldıktan ve Calgary’de yemek yedikten sonra , Sonunda o saf Kanada vahşi doğasını kendim için görmeye hazırdım. Büyük şehirden doğrudan Canmore’a giderken, öğleden sonra maceramı kontrol etmek için tam zamanında Snowy Owl Dog Sled Tour ofisine gittim.
Bütün kışlık montlarımı giyip botlarını ödünç alarak üstümü giyindim. Alberta’da köpek kızağı yapan yavrularla bir öğleden sonra için hazırlandım .

Köpeklerle büyüdüm ve hayvanların yanında olmayı her şeyden çok seviyorum. Bu yüzden etik olarak etkileşime girmem ve atladığım yolda hayvanların yanında olmam gereken her fırsat. Günümüzde turizme yönelik her türlü hayvan temelli faaliyet hassas bir konu olabilir. Bu nedenle neyi desteklediğime ve hangi operatörlerle çalıştığıma her zaman dikkat ederim.

Snowy Owl’un köpekleriyle nasıl üredikleri, çalıştıkları ve onlarla etkileşim kurdukları hakkında harika bir mantrası var , bu yüzden onları geride bırakmak kolaydı. Ayrıca emekli köpeklerini doğru insanlara sahipleniyorlar ki bu oldukça radikal. Ve biraz yoğun, bu da dört ayaklı ailelerini ne kadar önemsediklerini gösteriyor.

köpek kızağı alberta

köpek kızağı alberta

Eskiden köpekler tüm Kuzey Amerika ve Kanada’da nakliye, keşif ve hatta Altına Hücum’da kullanılıyordu. Ve muhtemelen bundan çok daha uzun süre kullanıldı. Huskies ve malamutes gibi köpek kızağıyla karşılaştığınız ırklar, saatlerce koşabilen ve çekebilen güçlü enerjik paket köpeklerdir. Ve onu seviyorlar! Bu, kelimenin tam anlamıyla yüzyıllardır yapmak için yetiştirildikleri şeydi ve adamım, bunda iyiler mi! Ama tutunmuyorsan, uçacaksın!

Çok soğuk havalar için yapılmışlardır ve bu koşularda bile çok ısınırlar ve fırsat buldukça karda yuvarlanarak serinlerler.

KANADA VE KÖPEKLER

Eşleşip takımlarımızı seçtiğimizde köpekler koşma şansı bulduklarını anladılar ve ulumaya başladılar! Havada heyecan vardı! Gerçekten.
Daha önce kızakları sürmüştüm (zarafetsizce sevgili hayatım için asılı kaldım) ve bu sefer daha fazla fotoğraf çekmeye hevesliydim. Bu yüzden yolculuk için kızağa sarılı oturmayı seçtim. Tembel kız koltuğu. Pekala, kucakla onu. Ocak ayı olmasına rağmen, o gün (Alberta standartlarına göre) çok soğuk değildi, bu yüzden ısınmakta herhangi bir sorun yaşamadım.

Ben farkına bile varmadan yola çıktık. Kızakta arkamdaki ezici, köpekler, fotoğrafçılık ve Alberta ile ilgili her şey hakkında çok bilgiliydi, bu yüzden yolculuk sırasında konuşacak hiçbir şeyimiz yoktu.

Bu benim Kanada dağlarıyla ilk düzgün tanışmamdı ve sanırım yolculuğun ilk bölümünde çenem hayranlıkla açıldı. Ta ki köpeklerden biri tabiat ananın çağrısını duyup koşunun ortasında işi halledene kadar. Ondan sonra çenemi kapalı tuttum.

Köpeklerinizden birinin tuvalete gitmesi gerektiğini fark ettiğinizde yavaşlarsınız ve ayaklarınızla bara basarak kızağı durdurursunuz. Sıkıca tutmazsanız ve ayaklarınızı yere sıkıca basarsanız, kendinizi sırtüstü ve köpeklerinizi ve arkadaşınızı patikanın bir kilometre aşağısındaki kızakta bulabilirsiniz.

Genelde seyahat etmenin tam ortasındayken, o öğleden sonra arkanıza yaslanıp yolculuğun tadını çıkarmak gerçekten çok güzeldi. Vahşi doğada parıldayan karla kaplı ağaçları, devasa dağları geçtik. Güzel nehirlerin yanından geçtik ve güneş batmaya başlarken donmuş devasa bir gölün üzerinden geçtik. Hatta (hızla) bir geyiği bile geçtik! Kanada malları teslim ediyor!

Kesinlikle birkaç “beni çimdikle – bu gerçek hayat mı?” o öğleden sonra Alberta dağlık bölgesinde anlar. Sihir beyler, saf sihir!

Sonunda başladığımız yere geri döndük ve tıpkı bir kış harikalar diyarında yaptığınız gibi. Köpekler dinlenirken ateşin yanında sıcak bir fincan kakaonun tadını çıkardık.

Daha Fazla Birbirinden Güzel Seyahat Yazılarına BURADAN Ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu