Bilim

NASA’nın 6 Milyar Dolarlık SLS Roket Projesi

NASA astronotlarının Ay’a gitmesi için bir proje başlatmış idi. Bu projenin ismi ise SLS roket olarak adlandırılıyor. Henüz bu büyük projeyedeki hedefe istenilen bir şekilde ulaşılamadı. Nasanın bu projeye ayırmış olduğu bütçesine nazaren güncel olarak 6 milyar doları aşmış bulunmakta. Fakat projeye başlamadan önce bütçe olarak bukadar tutacağı düşünülmemişti. NASA uzmanları tarafından geniş bir denetimin ardından hazır olan sonuçlara göre. “Bütçe dışında artış olmasından, aynı zamanda da takvim olarak projenin uzamasından kaynaklı olarak doğabilecek olan bazı problemlerin çözülememesi dışında. ARTEMİS adlı özel görevin gelecekte beklentileride tehlikeye girebileceğini belirtti.

ARTEMİS AY PROGRAMI:

Artemis Ay Programı NASA tarafından yapılan bu proje 2025 senesine kadar yapmış olduğu harcama. Yaklaşık olarak 93 milyar doların üstünde. Bu tutarda SLS 2022 senesinde maliyeti 23.8 milyar doları buldu. Rapor sonucunda NASA tarafından uygulanmakta olan prosedür bu raporun 6 milyar dolar ekstra bir maliyeti üzerine yaklaşık 6 senede uzamasına neden olacak.

SLS roketi ilk uygulandığı tarih 2022 kasım ayıdır. Bu roketin kalkışına tam dör RS-25 Motoru takılmakta. Bu motorlar daha önce kullanılan 16 eski uzay mekiklerindende alınmıştır. NASA bu motorların kullanımından sonra Aerojet Rocketdyne tarafından üretimi olan RS25E yeni motor tipine giriş yapacağını söyledi. Bu yeni tip motorun %30 daha ucuz aynı zamanda yaklaşık %12 daha güçlü olabileceğide ayrıntılarda gözümüze çarptı.

BÜYÜK AÇIKLAMA

NASA eski teknolojisini kullandığı esnada istatistiksel olarak bütçe bakımından herhangi bir katkı düşünülmemişe benzemekte. NASA tarafından yapılan istatistik raporunda şu ifadeler yazmakta. “Bu artışlar, Uzay Mekiği ve Takımyıldız Programlarından miras kalan teknolojilerin kullanımının, SLS için yeni sistemler geliştirmeye kıyasla önemli maliyet ve program tasarrufları ile sonuçlanmasının beklendiği varsayımları gibi birbiriyle ilişkili sorunlardan kaynaklanmaktadır. Ancak; yeni sistemleri geliştirme, güncelleme ve entegre etmenin karmaşıklığının, eski bileşenlerle birlikte beklenenden çok daha fazla olduğu ortaya çıktı.”

Burada çıkarım uygulayacak olursak, 16 motor projesinden yalnızca 5 tanesi olumlu bir şekilde sonuçlanmı. Zaman ve mali olarak artışlarda ateşleyici sözleşmeside eklenmekte. Bir diğer husus ise. Artemis projesinin çıktığından bu yana yaklaşık 3 milyar dolardan 4.9 milyar dolara yükselmekle kalmayıp. Bu projeyi zaman olarak 5 sene geçiktirebilecek olmaları en büyük engellerden birisi olarak en ön planda!
NASA uzmanlarının bazı sözleşmelerde sabit olarak fiyatlandırılan maliyetleri kullanmayıp bütçe konusunda sıkıntı yaşamalarının sorunu olabilmekte. Sözleşmelerinde artı maliyet maddesini ekledikleri bir sorun olduğu görünmekte. Bu sorunun çözümü olarak bir sabit fiyat sözleşmesi söz konusu olmakta. NASA rapor sonuçlarında tavsiye olarak verilen sekiz tavsiyenin olumlu karşılandığını açıkladı.

Artemis projesi 2020 senesine kadar aya gidip Marsa geri gitme hedefi 2005 senesinde yürülüğe girmiştir. 2005 yılında Constellation programında ortaklanmıştı. Fakat Obama tarafından iptal olması. ABD genelinde büyük soru işarti bırakan bir hareketle kalmayıp çok büyük kaoslara garanti vermiştir.

Daha Fazla BİLİM Yazılarına BURADAN Ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu